Montana Trekking s.r.o.  byla založena v roce 1990 bratry Michalem a Milošem Brunnerem v Brně. Cílem společnosti bylo organizovat trekkingové a expediční výlety hlavně do Himalájí, Jižní a Severní Ameriky, do Afriky a Austrálie.

Během následujících let  společnost uskutečnila přes  250 akcí po celém světě, převážně však v Himalájích. Mimo tyto trekkingové aktivity však dokázala uskutečnit veliké expedice na osmitisícovky – Nanga Parbat  1993, Mt Everest 1994, Dhaulaghiri 1996, Pumori 1995 a 97, Baruntse a další.

V roce 1992 Michal Brunner koupil ve Zdoňově, ve vesnici na dohled od Adršpachu, dvě zcela zdevastovaná selská stavení. Menší usedlost – Montanu se mu podařilo částečne zrekonstruovat v průbehu osmi let. 

V roce 2008 však nastal čas na větší dílo a začalo se s opravou zdevastovaného druhého, většího stavení, Slunovratu.  Slunovrat byl během následujících tří let z poloviny dokončen tak, aby se v něm mohli začít ubytovávat návštěníci. V dalších letech byl postupně dokončen do dnešní podoby. Avšak je stále mnoho plánů, jak v detailech stále něco zlepšovat. Veškeré rekonstrukce a opravy byly provedeny bez jakékoliv dotace.

Na  fungováním Slunovratu  se podílí Dana Kučerová,  Aša, Jožin.